Mustafa Seyfi

Mustafa Seyfi

 

 

 

Arka kapak yazısı: 1991 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği Karşıyaka’nın Yamanlar mahallesinde geçti. Ortaöğrenimini Karşıyaka’da, lisansı ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde tamamladı. Öğrencilik yılları boyunca basketbol oynayıp Pınar Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir altyapılarında forma giydi. Öğrenim hayatı sona erer ermez çalışma hayatına atıldı. Yabancı dizi
filmler için çeviri yapıp altyazı hazırladı, anketörlük, broşür dağıtma, garsonluk, inşaat işçiliği, editörlük, redaktörlük, Türkçe-İngilizce metin yazarlığı, dış ticaret ve muhasebe elemanlığı gibi çeşitli işlerle uğraştı. Hâlihazırda mali müşavir olsa da şimdilik bu işle iştigal etmiyor.

İlk şiirlerini İzmir Şemikler Lisesi’nde okuduğu sıralarda 14 yaşındayken yazmaya başladı. İlk şiirleri gene aynı lisenin duvar gazetesinde ve Yankı isimli yıllık dergisinde yayımlandı. Şiirleri, öyküleri ve denemeleriyle bugüne dek Varlık, Şiirden, Sözcükler, Lacivert, Çerçi Sanat, Sincan İstasyonu, Ecinniler, Öykü Gazetesi, Eliz Edebiyat, Oggito, Kırık Saat, Yeni E, Onto, Kaybolan
Defterler gibi birçok mecrada yer aldı. 2021 yılında şair arkadaşı Volkan Tepe ile birlikte üç sayı çıkan ve Ferhan Şensoy, Metin Cengiz, Erol Özyiğit, Onur Akyıl gibi önemli isimlerin yazdığı Kötü Dergi isimli yayını hazırladı. 2022 yılında 12. Kaygusuz Abdal Şiir Yarışması’nda “Güney’de Bir Yerde” isimli şiiriyle ödüle layık görüldü.

2019 yılından beri iki defa kanser atlattı, iki kanser arası üç şiir kitabı yayımladı: Lacivert Uçurtma Manifestosu (2020-KDY), Geç Kalan Şehzade (2021-KDY) ve Günah Çıkarma (2022- Şiirden Yayınları).