Naim Araidi

Naim Araidi

NaimAraidi

IMG_9934

Valentin Talpalaru (mavi montlu; Romanya) ve Naim Araidi (Nasıra-İsrail) ile birlikte Laşi, Romanya’da, 2015 Nisan son hafta…

Yazar Dr.Naim Araidi 2 Nisan 1950 yılında Celile’de (Galile) bir Dürzi köyü olan Maghar köyünde doğdu. İlk öğrenimini köyde tamamlayan Araidi orta öğrenimini tamamlamak için Haifa’ya gitti. Daha sonra birisi İbrani Dili ve Siyaset Bilimi ve diğeri İbrani Edebiyatı ve Karşılaştırmalı Edebiyat olmak üzere iki lisans derecesini tamamladı. Haifa üniversitesinde İbrani Edebiyatı ve Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra Bar-Ilan Üniversitesinde İbrani Edebiyatı üzerine doktorasını verdi.

İsrail Haifa’daki Gordon Koleji ve Arap Kolejine geçmeden önce Hiafa ve Bar-Ilan üniversitelerinde ders verdi. Dr. Araidi halen Arap Koleji’nde Çocuk Edebiyatı Merkezi yöneticisi ve Gordon Koleji’nde Yahudi olmayan öğrenci çalışmaları programının koordinatörü görevlerini sürdürmektedir.

Eğitimciliğin yanı sıra Dr.Araidi gazetecilik de yapmakta ve Kanal 2’de biri çocuk programı, diğeri de haber programı olmak üzere iki program da sunmaktadır.

Dr. Araidi Al-Aswar dergisinin kurucusu ve eski editörüdür. Dr. Araidi biri Amerikan diğeri de Avrupa’dan olmak üzere iki üniversiteden fahri doktora ile ödüllendirilmiştir.

İbranice ve Arapçada yayınladığı eserleri birçok dile çevrilmiştir. Çalışmalarını Çocuk Edebiyatı, Eleştiri, Şiir ve Araştırma alanlarında vermiştir.

Ödülleri arasında Arap Edebiyatı İçin Yaratıcılık Ödülü ve Sanat ve Kültür için Dünya Akademisinden bir de fahri doktora bulunmaktadır. Back to the Village adlı bir de İngilizce şiir kitabı bulunmaktadır.

İlk şiir kitabı 1972 yılında yayınlanmıştır. Diğer eserleri arasında Back to the village, 1986 – Perhaps this is love, 1990 – Five dimensions, 1991
Soldiers of water,1988 (nesir) Fatal baptizing, 1992 (roman), Still – run deep, 2003 (şiirler) bulunmaktadır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Maghar’da her yıl yapılan Nissan, Akdeniz Şiir Festivali kurucusudur.

 

 

acikli-seyler-icin-bayram