Mihai Frica


Romanyalı şair Mihai Firică, 26 Temmuz 1970’de Romanya’nın Craiova kentinde doğdu. Edebiyat, Tarih ve Hukuk eğitiminin ardından Uluslararası İlişkiler Yönetimi alanında Yüksek Lisansını tamamladı. Şair ve denemeci olarak eserler veren Firică, 2020-2021 yılları arasında Romanya Kültür Bakanlığında Sekreter olarak görev yaptı. Aynı zamanda tanınmış bir gazeteci ve televizyon programcısı olan Firică, televizyona birçok günlük program hazırladı ve sundu. Halk onu çoğunlukla televizyondaki sohbet programlarının (talk show) yapımcısı olarak tanıdı.
1989 yılında şair olarak ilk şiirlerini yayınladı ve Romanya’nın en önemli kültürel yayınlarıyla iş birliği yaptı. Şiirleri İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arnavutça, Sırpça, Macarca, Japonca, Bulgarca ve Türkçeye çevrildi. 1997’den beri Romanya Yazarlar Birliği’nin üyesidir.
“Kısa Biyografi” kitabı (1996) ile şiir alanında ilk kez Mihai Eminescu Uluslararası Akademi Ödülü’nü kazandı. İkinci şiir kitabı Gezgin Yılanın Dili (1997) Marin Sorescu Ödülünü ve Romanya Yazarlar Birliği- Craiova Şubesi Şiir Ödülünü aldı.