Aynur Karamanlı

Aynur Karamanlı, İstanbul Beyoğlu’nda, Cihangir semtinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi busemtte ve Beyoğlu’nda okudu, 1992’de Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Bilgi Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı ve fakülteyi 1996’da bitirdi. Aynı okulda İnsan Kaynakları konusunda yüksek lisans yaptı. 15 yıl kurumsaliş hayatı oldu, 2015’ten bu yana profesyonel koçluk yapmaktadır. İlk gençlik yıllarında ilgi duyduğu felsefe, sanat, edebiyat ve şiirde2020’den sonra yoğunlaştı. Şiirle kendini daha iyi ifade ettiğini düşünüyor. İlk şiir kitabı Yaşanmış Hayaller 2012’de yayımlandı.

İkinci kitabı Cihangirli Sofist Kedi (ilk basımı 2022 ikinci basımı Eylül 2023’te yayımlanmıştır.) kitabının ana teması tamamlanmamış bir hikaye olarak gördüğü Cihangir. Tek bir şiir olarak ancak parçalar halinde yazılan bu kitaptaki bütüncül şiiri, Cihangirli sofist bir kedinin gözlemleri, anıları, hayalleri ve tutkuları üzerine kurguladı.

Üçüncü kitabı Görünmeyen yüzüm’de ise her insanın görünmeyen bir iç dünyasının olduğu ve duygularını kendisine bile itiraf etmekte zorlandığı ana temadır. Özellikle bu iç dünyanın derinliği, kadın duyarlığıyla kelimeler dantel gibi incelikle kullanılarak gün yüzüne çıkarılmaktadır. Geçmişten gelen yaralar, umutlar, hayaller, özlemler ve aşk tutkuyla bu derinlikte yer almakta, böylece hayatın anlamı ve varoluşu adeta bir roman kahramanın şiirsel haykırışlarıyla işlenmektedir.