Jack Hirschman

Jack Hirschman 13 Aralık 1933’te The Bronx, New York’ta doğdu. 1972’den beri San Francisco’da İsveç doğumlu şair ve ressam Agneta Falk ile yaşadı ve 100’den fazla kitap yayınladı, bunlardan 45’i Rusça, İtalyanca, Almanca , Haiti Creole, Yidiş, Yunanca, Fransızca, İspanyolca ve Arnavutça. Diğer ülkelerden kadın şairleri ABD’deki herhangi bir şairden daha fazla tercüme etti. Kendi başyapıtı The Arcanes, Multimedia Edizione tarafından Amerikan dilinde İtalya Salerno’da yayınlandı. Arcanes’lar her biri neredeyse 1000 sayfa uzun şiirden oluşan üç ciltten oluşmaktadıri. Dördüncüsü bu yıl yine Salerno’da aynı yayınevi tarafından yayınlanacak.

Hirschman, Orta ve Güney Amerika şiir sanatı ve devrimi ile ilgili Roque Dalton Kültür Tugayı’nın bir üyesidir; ayrıca Haiti’deki Jacques Roumain Kültür Tugayı’nın üyesidir. San Francisco Devrimci Şairler Tugayı ve Medellin, Kolombiya merkezli Dünya Şiir Hareketi’nin kurucu üyesidir. Komünist İşçi Partisi’nin de bir üyesiydi ve onun mirası olan Yeni Amerika için Devrimciler Birliğindedir. San Francisco Şehri’nin Eremitus Şair Ödülünü kazanmıştır (2006-2009). Seçilmiş şiirleri İtalya, Fransa, Çin ve Yunanistan’da yayınlandı.

Amerikalı şair ve aktivist Jack Hirschman, 22 Ağustos 2021 tarihinde, Dünya Şiir Hareketi ile gerçekleştireceği bir röportajın başlamasından dakikalar önce 87 yaşında öldü