Şair, yazar, eğitimci. 2 Ekim 1960, Alaşehir / Manisa doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirerek öğretmenliğe başladı. Zonguldak Uzunmehmet Lisesi, Sarıgöl Lisesi ve Sartmahmut İlköğretim Okulu’nda Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Türkçe öğretmeni olarak Kırgızistan’ın Bişkek kentinde Türkçe Öğretim Merkezi’nde çalıştı. Halen Manisa / Salihli İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmendir.
Hasan Ildız’ın 1985 yılından beri Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Öğretmen Dünyası, Abece, Kirkit, Ege Layf, Patika, Lacivert, Afrodisyas Sanat, Şiirden, Edebiyat Ortamı, Kurgan, Yaşam Sanat, Karayazı, Tmolos, Kasaba Sanat, Berfin Bahar, İnsancıl, Yaba Edebiyat, Güney, Kitapçı, Dil ve Edebiyat, Aşkın (e) Hali, Dergâh, Kurşun Kalem, Bireylikler gibi çok sayıda dergide şiirleri ile öyküleri yayınlanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Türk Edebiyatı Vakfı’nca ortaklaşa düzenlenen 2006 Türk Dünyası Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması’nda Sürgün başlıklı öyküsüyle üçüncülük, 2007 Ümraniye Belediyesi’nin 3. Geleneksel Hikâye Yarışması’nda, Şeteret Ana başlıklı öyküsüyle mansiyon, 2008 Mustafa Necati Sepetçioğu Hikâye Yarışması’nda Gül Satan Çocuk adlı öyküsüyle mansiyon, İLESAM (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) ile Akçağ Yayınevi’nin birlikte düzenlediği 2011 Hikâye Dosyası Yarışmasında Ölmeye Vatan Yahşi adlı dosyasıyla birincilik ödülünü aldı.        
ESERLERİ:
ŞİİR: Sorgu (1997), Akdeniz’e Gidenlerin Türküsü (2009).
ÖYKÜ: Sürgün Hikâyeleri / Kafkasya 1943 (2009), Ölmeye Vatan Yahşi (2012).